Mateusz Kaczor
Magister Fizjoterapii
- Osteopatia Pediatryczna, Radosław Sikorski DO DPO
- Mięśniowo-powięziowa terapia miednicy i odcinka lędźwiowego
- Nowoczesne standardy rehabilitacji ortopedycznej. Kręgosłup szyjny, piersiowy, lędźwiowy.
- Badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniu stawu kolanowego, moduł I i II
- Mobilność i stabilność w kontekście przygotowania sportowca i prewencji urazów
- Trening personalny kobiet w ciąży
- Technogym Personal Trainer
Pasja do fizjoterapii dziełem szczęśliwego przypadku
Moja przygoda z fizjoterapią jest, w gruncie rzeczy, wynikiem przypadku. Jak wielu młodych ludzi, nie do końca wiedziałem, gdzie życie mnie zaprowadzi i los pchnął mnie akurat na tę ścieżkę. Był to przypadek, który okazał się być najlepszą rzeczą, jaka mogła mi się przytrafić. Zacząłem poznawać anatomię i mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, które pozwoliły mi na lepszy kontakt ze swoim ciałem. Umożliwiło mi to skorygowanie wielu własnych ograniczeń ruchomości, systemów kompensacji, a ponadto zaszczepiło we mnie zamiłowanie do dbania o ciało. Jest to umiejętność, którą każdy może nabyć i coś, w czym wspieram wszystkich moich pacjentów.
Tytuł magistra fizjoterapii uzyskałem w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, który był moją odskocznią od życia w Warszawie. W czasie studiów zajmowałem się ogólnie pojętą rehabilitacją ortopedyczną oraz treningiem funkcjonalnym, z którym wiązałem swoją przyszłość. Okazało się jednak, że życie miało na mnie inny pomysł. Podczas jednego szkolenia prowadzonego przez osteopatę zobaczyłem ogrom możliwości i wiedzy, które stoją przed adeptami tej sztuki. Uświadomiłem sobie wtedy, że mogę tę wiedzę kolekcjonować samodzielnie na odrębnych szkoleniach przez następnych 15 lat, albo poświęcę czas usystematyzowanemu szkoleniu przez kolejnych 5. Wybór był dla mnie prosty i oczywisty. Tydzień później byłem już zapisany do niemieckiej szkoły medycyny osteopatycznej – Osteopathie Schule Deutschland.
Kompleksowe podejście do problemów pacjenta
W momencie zetknięcia z medycyną osteopatyczną miałem wrażenie, że oto otworzył się przede mną rozdział książki, który łączy całą historię w spójną całość i nadaje jej sens. Zrozumiałem wtedy, że człowiek nie jest tylko zbiorem odrębnych systemów, stawów i tkanek, z którymi należy pracować osobno, a integralną całością. Co więcej, na całość nie składają się jedynie poszczególne części ciała i organy, lecz również psychika i umiejętność adaptacji do wszelkich wydarzeń w życiu. Zostałem absolutnie oczarowany złożonością, a jednocześnie prostotą, ludzkiego ciała i jego fizjologii. Teraz każdy pacjent jest dla mnie człowiekiem z zagadką, którą wspólnie musimy rozwiązać.
Pracuję zarówno z osobami dorosłymi, jak i dziećmi, już od wczesnych tygodni ich życia. Nawet moi najmniejsi pacjenci potrzebują czasami wsparcia w odpowiedniej adaptacji do nowych warunków, o czym świetnie wiedzą ich rodzice. Najczęściej uwagę opiekunów zwracają: znaczna nerwowość, problemy ze snem, ulewanie, zaparcia, kolki, odchylanie dziecka do tyłu lub do literki C. Bardzo często zachowania te wynikają z napięcia w organizmie, które dziecko stara się kompensować jak tylko potrafi, może to jednak utrudniać jego samodzielny rozwój.
Umów się na wizytę
Literatura i zamołowanie do natury
W życiu codziennym cieszę się wspólnymi chwilami z moją narzeczoną.
Smaczne posiłki, muzyka nordycka i kontemplacja pięknej natury umożliwiają nam głębsze doświadczanie życia.
Często spędzam też wieczory z dzbankiem zielonej herbaty i książką fantasy, która pozwala mi mentalnie przenieść się w świat pełen magii.