Marta Podbielska
Magister Neurologopeda
Wykształcenie i doświadczenie
Jestem absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej na kierunku Pedagogiki Specjalnej oraz Uniwersytetu SWPS na kierunkach Logopedia oraz Neurologopedia.
Swoją wiedzę i umiejętności nieustannie poszerzam na licznych kursach i szkoleniach. Przez ponad 10 lat pracy zawodowej w obszarze neurologopedii, zdobyłam cenne doświadczenie zarówno w prywatnej praktyce, jak i w placówkach oświatowych pracując z dziećmi wymagającymi wsparcia neurologopedycznego. W pracy z dziećmi, a właściwie w pracy z dziećmi i ich rodzicami, jestem zwolennikiem holistycznego podejścia, uwzględniającego nie tylko motorykę i fizjologię aparatu mowy, ale również emocje i relacje. Uważam, że najlepsze i najszybsze efekty terapii można osiągnąć, uwzględniając te trzy czynniki w pracy terapeutycznej. Podczas spotkania staram się, żeby cała rodzina czuła się komfortowo i bezpiecznie, wychodząc ze spotkania z garścią praktycznych informacji jak wspierać efekty terapii również w domu. W ramach indywidualnej konsultacji rodzic nabędzie umiejętności praktycznych działań oraz wiedzę o karmieniu, prawidłowym oddychaniu i innych aspektach towarzyszących rozwojowi ich dziecka.
Specjalizacja
Specjalizuję się w pracy z noworodkami i niemowlętami z zaburzeniami ssania piersi, karmienia. Możesz się do mnie zgłosić jeśli zauważysz, że:
-
dziecko wydaje niepokojące dźwięki podczas jedzenia (cmokanie, klikanie)
-
odrywa się od piersi/butelki • pręży się i denerwuje
-
dużo ulewa, chlusta • karmienie jest bolesne dla mamy
-
język ma ograniczoną ruchomość (ssanie jest nieefektywne, język nie unosi się lub znajduje się poza wargami) • podczas spania buzia dziecka jest otwarta, a język znajduje się na dnie jamy ustnej • pojawiają się trudności z rozszerzaniem diety
-
pojawiają się trudności z mówieniem (dziecko nie głuży, nie gaworzy, nie wstępują zabawy głosem, nie powtarza, nie naśladuje, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego lub ma trudności z rozumieniem mowy) Wcześnie podjęte działania poprawiające czynności pokarmowe i oddechowe dają dziecku szanse lepszego rozwoju mowy.
Kursy i szkolenia
- Interdyscyplinarne podejście w karmieniu noworodków i niemowląt.
- Masaż logopedyczny dziecka od podstaw – podejście praktyczne.
- Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe – ich wpływ na pracę narządów artykulacyjnych, wady wymowy.
- Diagnoza i terapia traktu ustno-twarzowego w aspekcie ortodontycznym i miofunkcjonalnym.
- Diagnoza miofunkcjonalna w obszarze ustno-twarzowym.
- Usprawnianie motoryczne niemowląt, dziecka małego, starszego, młodzieży oraz osób dorosłych w pryzmacie szeroko rozumianych zaburzeń motorycznych mowy oraz profilaktyka prawidłowego rozwoju mowy.
- Jak uczyć dziecko mówić? Praca z dzieckiem z opóźnionym rozwojem mowy.
- Wędzidełko – perspektywa logopedy i lekarza.
- Dysfunkcja połykania u dzieci. Istota funkcji, diagnoza i terapia logopedyczna.
- Terapia nadmiernego ślinienia w logopedii.
- Elektrostymulacja w logopedii.
- Terapia PNF w logopedii.
Życie osobiste
Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą dwóch wspaniałych dziewczynek, z którymi chętnie spędzamy wolne weekendy na poznawaniu różnych zakątków Polski. A jeśli na te dalsze podróże brakuje czasu, chętnie spacerujemy po okolicznych białołęckich lasach w poszukiwaniu bliskości z naturą. Moją pasją, którą staram się zarażać swoje córki jest gra na pianinie oraz czytanie – córki zachęcam do literatury dziecięcej/młodzieżowej, na kryminały, które uwielbiam przyjdzie czas. Fascynuje mnie również teatr, sztuka ludowa i rękodzieło.