Poród to unikalne wydarzenie dla kobiety. W tym czasie, w jej ciele zachodzi szereg zmian hormonalnych oraz zmian w mechanice układu mięśniowo-szkieletowego. Sam poród jest nie lada wyzwaniem dla kobiecego organizmu i wymaga od niego skrajnej wytrzymałości i siły. Sytuacja ta może pozostawić po sobie pewne dolegliwości i prowadzić do wielu dysfunkcji powstałych zarówno w czasie ciąży, porodu, jak i połogu. Rehabilitacja po porodzie ułatwi kobiecie powrót do pełnej sprawności i formy sprzed ciąży.
Umów się na wizytę domową na terenie Białołęki, Bielan, Żoliborza i Pragi Północ.
Rehabilitacja poporodowa – holistyczne podejście
Ciąża jest naturalnym, fizjologicznym stanem, w którym ciało kobiety poddawane jest wielu procesom, zmianom funkcjonalnym i hormonalnym, aby zoptymalizować warunki rozwojowe rozwijającego się dziecka. Niestety w wielu przypadkach poród potrafi pozostawić po sobie bolesne lub dysfunkcjonalne niespodzianki, które ciągną się przez połóg, a czasami i dłużej.
Codzienność i powrót do normy sprzed porodu może okazać się trudniejszy lub nawet niemożliwy do osiągnięcia samodzielnie. Obciążenie mięśni dna miednicy, osłabienie mięśni prostych brzucha, rozejście kresy białej, blizna po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza – to tylko wstęp do całej gamy dolegliwości, z jakimi może zmagać się świeżo upieczona mama. Jednocześnie czasu na oddanie się rekonwalescencji jest niewiele, gdyż dzieciątko nie zwalnia mamy z obowiązków, więc by wspierać i dbać o prawidłowy rozwój dziecka, musi ona zadbać również o siebie.
Przystanek Zdrowie spieszy z pomocą – rehabilitacja po porodzie, która złagodzi dolegliwości poporodowe i pozwoli na szybszy oraz łagodniejszy powrót do formy sprzed ciąży. Rehabilitacja po porodzie naturalnym czy przez cesarskie cięcie, rehabilitacja krocza po porodzie czy rehabilitacja dna miednicy – to wszystko ma ogromny wpływ na jakość i komfort życia pacjentek w połogu i w stanie późniejszym.
Kiedy zalecana jest rehabilitacja poporodowa?
Poród fizjologiczny czy poród przez cesarskie cięcie niesie za sobą ryzyko wystąpienia pewnych powikłań. Rehabilitacja poporodowa jest częścią kompleksowego prowadzenia fizjoterapii pacjentek poporodowych. Ma za zadanie przywrócić kobiecie pełen komfort życia, uwolnić od dolegliwości bólowych i zapobiegać ewentualnym powikłaniom i ich dalszemu rozwojowi.
Rehabilitacja po porodzie zalecana jest już od pierwszych godzin po rozwiązaniu, jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Niezwykle ważna jest systematyczne podejście do dbania o swoje zdrowie – rehabilitacja poporodowa, którą z pomocą Przystanek Zdrowie możemy być kontynuowana w domowym zaciszu.
Do najczęstszych problemów, w których ulgę może przynieść właśnie rehabilitacja poporodowa należą:
- nietrzymanie moczu,
- rozejście mięśnia prostego brzucha,
- bóle kręgosłupa,
- dyskomfort odczuwany w obrębie krocza,
- trudne gojenie się blizny po cesarskim cięciu.
- osłabienie mięśni brzucha,
- opadanie narządów wewnętrznych
Jakie zalety ma rehabilitacja po porodzie fizjologicznym i przez cesarskie cięcie?
Przystanek Zdrowie zapewnia profesjonalne usługi fizjoterapeutyczne i wsparcie psychologiczne. Zapewniamy stały monitoring stanu zdrowia młodej mamy i jej dziecka oraz dostosowujemy zakres domowej rehabilitacji poporodowej do bieżącego stanu. Wśród zalet, jakie niesie rehabilitacja po porodzie fizjologicznym czy porodzie przez cesarskie cięcie możemy wyróżnić między innymi:
- korektę postawy ciała,
- wspomaganie odbudowy tkanek,
- przyspieszenie powrotu do formy sprzed ciąży,
- wzmocnienie mięśni dna miednicy,
- zmniejszenie ryzyka zakrzepów i zrostów,
- przyspieszenie gojenia się ran,
- poprawę samopoczucia i nastroju
Domowa rehabilitacja po porodzie w Warszawie to kompleksowe wsparcie świeżo upieczonej mamy w komfortowych warunkach domowych. Doświadczenie i wiedza naszych fizjoterapeutów może okazać się nieocenionym wsparciem na każdym etapie połogu.
Młoda mama pozna prawidłowe sposoby i pozycje karmienia oraz pielęgnacji dzieciątka, dowie się na co warto zwracać uwagę podczas noszenia i opieki nad dzieckiem tak, by zadbać o zdrowy kręgosłup rodzica, ale także wesprzeć rozwój małego człowieka.