Rehabilitacja po endoprotezie biodra odpowiada za znaczną część jakości życia pacjenta po endoprotezoplastyce i stanowi kluczową rolę w powrocie do pełnego funkcjonowania i zdrowia pacjenta. Jej celem jest początkowe uruchomienie pacjenta oraz odzyskanie ruchomości stawu, poprawę koordynacji ruchowej i wzmocnienie mięśnie, co ma stanowić podstawę powrotu do codziennych czynności pacjenta. W zależności od rodzaju protezy intensywność terapii może się wahać, niemniej jednak wskazane jest jej rozpoczęcie już od pierwszego dnia po operacji.
Umów się na wizytę domową na terenie Białołęki, Bielan, Żoliborza i Pragi Północ.
Dlaczego endoproteza?
Staw biodrowy stanowi połączenie kości miednicznej z kością udową. Jego zadaniem jest utrzymanie ciała w pozycji pionowej, przenoszenie ciężaru ciała z tułowia na nogi i umożliwienie sprawnego poruszania się – jednocześnie stanowi jeden ze stawów biorących udział w najdłuższej dźwigni, jaką jest w stanie stworzyć ludzki organizm. Zniszczenie powierzchni stawowych chociażby w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawu, dysplazji w wieku dziecięcym, jałowej martwicy głowy kości udowej czy w wyniku przebytych urazów, może powodować uciążliwy ból, sztywność stawu czy ograniczenie jego ruchomości.
W pierwszym etapie choroby stosuje się leczenie zachowawcze, jednak jeśli nie przyniesie ono oczekiwanych efektów, a ból utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia normalną aktywność, zalecane jest leczenie operacyjne. Wówczas przeprowadza się endoprotezoplastykę, która polega na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu, sztucznym implantem.
Endoprotezoplastyka jest pierwszym krokiem do przywrócenia Pacjentowi pełnej mobilności i umożliwienia sprawnego poruszania się. Dalszym krokiem jest rehabilitacja stawu biodrowego po endoprotezie, a jej celem jest usprawnienie pacjenta od łóżka, po pełne funkcjonowanie w życiu codziennym.
Kiedy rozpocząć rehabilitację po endoprotezie stawu biodrowego?
Jednym z elementów wskazanych do podjęcia w procesie leczenia zwyrodnień stawów jest rehabilitacja przed zabiegiem operacyjnym. Jej zadaniem jest w maksymalnie krótkim czasie wzmocnić i przygotować na ile to możliwe ciało pacjenta do procesu endoprotezoplastyki. Właściwa rehabilitacja po endoprotezie biodra może zostać rozpoczęta jeszcze tego samego dnia po zabiegu. Wówczas Pacjent, który jeszcze nie wstaje z łóżka powinien wykonywać proste ruchy kończyną tak, by nie doszło do powstania przykurczy, zakrzepów pooperacyjnych oraz znacznych zagęszczeń tkanki blizny. Zazwyczaj od razu po zabiegu można rozpocząć pionizowanie Pacjenta i właściwe ćwiczenia po 2 – 3 dobach, w przypadku gorszego samopoczucia po operacji działania te zostaną opóźnione o kilka dni.
Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra?
Każdy przypadek jest indywidualny, a każdy Pacjent inny. Zatem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku jednego Pacjenta może ona wynosić kilka miesięcy, natomiast innemu powrót do pełnej sprawności może zająć nawet rok.
To dlatego bardzo ważne jest dopasowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości, kondycji Pacjenta i sprawności mięśniowej. Średni czas powrotu do ogólnej sprawności to 6 miesięcy.
Rehabilitacja poszpitalna po endoprotezie biodra jest konieczna do odzyskania pełnej sprawności i powinna stanowić kontynuację rozpoczętej rehabilitacji na oddziale ortopedycznym.
Rehabilitacja w warunkach domowych ma za zadanie doprowadzić pacjenta do maksymalnej możliwej do uzyskania funkcjonalności i mobilności – o ile to tylko możliwe do pełnego stanu samodzielności. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia mają pomóc odtworzyć czucie ułożenia oraz ustawienia kończyny i nacisk masy ciała na staw.