Położnictwo i pediatria

Doradztwo laktacyjne

Nauka chustonoszenia

Opieka położnicza

Neurologopedia

Logopeda może przeprowadzić ocenę noworodka już dwie godziny po porodzie. Podczas tego badania ocenia się podstawowe funkcje oddechowo-fonacyjne oraz pokarmowe, a także analizuje się budowę anatomiczną aparatu mowy i jego symetrię…

Noworodek rodzi się z naturalną potrzebą pobierania pokarmu

Nie oznacza to jednak, że każdy noworodek od razu poradzi sobie z jedzeniem. Warto skonsultować się z neurologopedą kiedy:

  • Noworodek nie ma prawidłowego odruchu ssania. Czasem odruchu ssania nie ma w ogóle (szczególnie narażone są dzieci urodzone przedwcześnie).
  • Podczas jedzenia piersi lub butelki maluch pręży się, łyka dużo powietrza, jedzenie sprawia mu wyraźną trudność.
  • Mama ma poranione brodawki.
  • Jedzenie trwa bardzo długo, nie dlatego, że nasz maluszek lubi się poprzytulać, ale dlatego, że nie ma już siły pobierać pokarmu, a ciągle jest głodny. Wtedy nie śpi spokojnie, tylko płacze, marudzi – wyraźnie daje znak, że coś jest nie tak.
  • Ograniczenia ruchomości warg/języka.
  • Podejrzenie za krótkiego wędzidełka.

Neurologopeda oceni napięcie mięśniowe, odruch ssania, zbada dokładnie jamę ustną, zapewne poprosi o nakarmienie dziecka w jego obecności.

Specjaliści w dziedzinie wczesnej interwencji logopedycznej oraz neurologopedzi mogą doradzić odpowiednią pozycję podczas karmienia (często we współpracy z fizjoterapeutami), jak ułatwić ten proces oraz jak przechodzić do kolejnych etapów karmienia, jak rozszerzać dietę lub kiedy i jaki kubek wprowadzić w życie dziecka

Mowa jest związana z fizjologią naszego organizmu. Dzięki temu jako ludzie stworzyliśmy system komunikacji – język werbalny. Wiele późniejszych problemów można naprawić już na samym początku, oszczędzając sobie, a przede wszystkim dziecku, wielomiesięcznych terapii.

Warto podkreślić, że terapia logopedyczna dla niemowląt powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę w pracy z najmłodszymi dziećmi.

© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu