Jak się przygotować do wizyty u:

DIETETYKA

PSYCHOLOGA

OSTEOPATY

FIZJOTERAPEUTY

Pierwsza wizyta u terapeuty

Wszyscy pracujący terapeuci pracują w sposób interdyscyplinarny – stanowimy zespół ludzi, którzy opiekując się pacjentem roztaczamy nad nim profesjonalną, wielodziedzinową opiekę – tak, by wychodząc z naszej placówki mógł poczuć się nowym i w pełni zdrowym człowiekiem – zarówno fizycznie, psychicznie i emocjonalnie.

By optymalnie wykorzystać wizytę i czas jej trwania, warto odpowiednio przygotować się do niektórych zagadnień. Dzięki poniższemu poradnikowi, będziecie idealnie przygotowani na wizytę, szybką diagnozę oraz wybranie najskuteczniejszej terapii i jej rozpoczęcie.

Jak najlepiej przygotować się do wizyty u:

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to przede wszystkim wizyta konsultacyjna i składa się z dwóch etapów

  • Pierwszy etap, to prawidłowo i rzetelnie przeprowadzony wywiad, który pozwoli fizjoterapeucie na wyciągnięcie wstępnych przypuszczeń na temat tego, jaki mógł być powód Twojego problemu.
    Podczas wywiadu z pewnością możesz spodziewać się takich pytań, jak: kiedy pojawiły się objawy, jak długo trwały oraz wiele innych prowadzących na trop problemu. Pamiętaj, że szczerość w trakcie takiego wywiadu oraz najmniejsze szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie w procesie Twojego leczenia.
  • Drugi etap – badanie funkcjonalne – opiera się przede wszystkim na badaniu czynnościowym narządu ruchu.
    Fizjoterapeuta sprawdzi ruchomość Twoich stawów, zbada dolegliwości bólowe danych okolic, dokona analizy przyczyny pojawiającego się bólu lub ograniczeń.

Po dogłębnej ocenie problemu i zlokalizowaniu jego źródła przechodzimy do planu terapii, w którym fizjoterapeuta lub osteopata przedstawi Ci możliwości oraz przewidywany plan terapii. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, a jego problem jest na swój sposób unikatowy i wymaga indywidualnego podejścia.

Terapeuta dobierze formę i metodę terapii do danego problemu, by terapia była maksymalnie efektywna i skuteczna korzystając z całego wachlarzy metod i technik, dostępnych mu w wyniku zdobywanego wykształcenia i doświadczenia w trakcie kursów, szkoleń i praktyki gabinetowej.

Na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadza dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy.

Warto wziąć ze sobą aktualne wyniki badań krwi oraz listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Jeśli trenujesz, zabierz ze sobą także swój plan treningowy. Ważne jest też zabranie dzienniczka żywieniowego – czyli tego w jaki sposób wygląda nasza dieta przez kilka ostatnich dni – należy zapisywać co jemy i w jakich ilościach (nie musi to być dokładna gramatura – możesz też zrobić zdjęcie posiłków) oraz co pijemy.

Przed planowaną wizytą u dietetyka należy wykonać poniższe badania, celem uzyskania pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta:

  • morfologia krwi,
  • lipidogram (badanie cholesterolu),
  • próby wątrobowe,
  • glukoza na czczo,
  • kwas moczowy,
  • badania tarczycy (głównie TSH).

Na początku wizyty dietetyk będzie zadawał pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia oraz nawyków i preferencji żywieniowych ( chodzi tu o ilość posiłków ich wielkość ale też obecne  alergie pokarmowe czy nietolerancje). Istotne są wszystkie informacje, które są związana z odżywianiem i trybem życia. Należy też poinformować dietetyka o obecnie przyjmowane leki oraz suplementy diety. Dietetyk z pewnością zapyta także o Twoją aktywność fizyczną, tryb w jakim pracujesz, czy długość snu i godziny o których kładziesz się spać i wstajesz Dodatkowe pytania będą dotyczyły informacji o chorobach i schorzeniach wśród członków rodziny pacjenta.

Drugim etapem wizyty jest dokładne zbadanie pacjenta. Dietetyk przystępuje do pomiarów antropometrycznych czyli pomiaru masy ciała, wzrostu, obwodów oraz analizy składu ciała. Analiza składu ciała odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia pomiarowego, który za pomocą bioimpedancji dokona analizy np. procentowej zawartości wody w ciele, masy tkanki tłuszczowej czy nawet wieku metabolicznego. Taki pomiar jest szybki, bezpieczny i bezbolesny.

Na podstawie rozmowy i pomiarów dietetyk zaproponuje konkretne rozwiązania w kwestii diety, nawyków żywieniowych oraz trybu życia, tak by w sposób zdrowy i efektywny uzyskać efekty w eliminacji problemu pacjenta.

Pierwsza wizyta u psychologa to konsultacja psychologiczna i wywiad. Na jego podstawie zostaje postawiona diagnoza.

Zanim udasz się na konsultację z psychologiem warto spróbować ustalić pewne fakty, o które będzie pytał diagnosta. Niektórzy zapisują sobie te informacje, aby było łatwiej opowiedzieć o swoim problemie podczas spotkania. Dzięki temu oszczędza się czas, który można przeznaczyć na dodatkowe pogłębienie wywiadu psychologicznego. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć czy też zapisać odpowiedzi na te pytania?

  • Od kiedy trwa problem i jakich doświadczasz objawów?
  • Co działo się przed wystąpieniem problemu?
  • Jakie są skutki wystąpienia problemu?
  • Jaka jest Twoja obecna sytuacja?
  • Jak radzisz sobie z objawami?
  • Czy ten problem pojawiał się wcześniej?
  • Jak przebiegało Twoje dzieciństwo?

Są to pytania często trudne, wymagające zastanowienia, ale bardzo ważne jest, by odpowiednio się przygotować, bo dzięki tym pytaniom znacznie łatwiejsze dla terapeuty i pacjenta będzie postawienie diagnozy oraz odpowiednie podejście podczas psychoterapii.

Czego oczekujesz od psychologa?

Kolejną oraz niezwykle istotną w całym procesie terapeutycznym będą oczekiwania wobec kontaktu i psychoterapii z psychologiem. Czasami cele, które chce się osiągnąć mogą być nierealistyczne. Wtedy zadaniem terapeuty, zgodnie z jego doświadczeniem oraz umiejętnościami, jest nazwanie tego i ewentualne skorygowanie celów na łatwiejsze do osiągnięcia na początek. Często zadawane pytania w takich sytuacjach to, np.: „po jakich zachowaniach wiedziałbyś, że zaszła zmiana?”, „gdybyś odczuwał większe szczęście to co byś robił?”, „w jaki sposób Twoje otoczenie wiedziałoby, że zaszła jakaś zmiana w Tobie i Twoim zachowaniu?”.

Warto też pamiętać, że pacjent również może zadawać pytania podczas wizyty. Masz całkowite, by uzyskać informację o kompetencjach terapeuty, czy ważnych dla Ciebie kwestiach takich jak w jaki sposób będziecie pracować, jak będą wyglądały kolejne wizyty itp.. Nie należy obawiać się stawiania pytań. Wszystko, co jest dla Ciebie ważne jest równocześnie istotne dla terapeuty, który chce Ci pomóc.

Zadaniem pierwszej wizyty u osteopaty, jest zebranie wywiadu i powiązanie zdobytych informacji w logiczny ciąg, czyli od przyczyny do skutku.

Po serii obserwacji, wypowiedzi, pytań (niektóre mogą wydawać się niezwiązane z problem, z którym przyszedł pacjent) i odpowiedzi nadchodzi czas na badanie przedmiotowe. Osteopata wspiera się podczas niego wiedzą z różnych dziedzin medycyny. W przypadku podejrzenia urazu, sięga po testy ortopedyczne. Gdy widzi genezę dolegliwości w układzie nerwowym, zaleci nam badanie neurologiczne. Osteopata używa do tego własnych rąk, odpowiednich testów oraz narzędzi.

Wizyta diagnostyczna obejmuje też najważniejsze dla niej badanie osteopatyczne. Jest ono przeprowadzane za pomocą zmysłu dotyku. Pacjent zostanie poproszony zdjęcie odzieży lub jej części. Dlatego wcześniej uprzedzamy, że najlepiej mieć na sobie luźny i łatwy do zdjęcia strój, który nie będzie w żaden sposób krępujący. Specjalista dłońmi ocenia stan poszczególnych tkanek (powierzchnię, napięcie, konsystencję, mobilność, przesuwalność, temperaturę, wrażliwość na nacisk). Sprawdza parametry ruchu – jego jakość, częstotliwość, korelację z oddechem i rytmem czaszkowo-krzyżowym. Weryfikacji poddaje również ruch na poziomie stawowym, czyli podatny na zmiany ułożenia w przestrzeni.

Dalszej analizie podlega rytm krążenia oraz ruchomość narządów wewnętrznych. W świetle osteopatii trzewia traktuje się tak jak stawy, a więc struktury, które przemieszczają się względem siebie na skutek ruchów fizjologicznych, jak choćby oddychanie czy perystaltyka. Te niezauważalne dla nas czynniki mogą powodować napięcie w ciele, miejscowe zmiany hormonalne czy krążeniowe, a w rezultacie mieć charakter patogenny. Często dążymy właśnie do tego, aby to odkryć.

Wówczas zapada decyzja o kwalifikacji przypadłości oraz możliwości poddania jej leczeniu za pomocą osteopatii. Gdy tak jest, dysfunkcyjne tkanki są poddawane specjalistycznym manipulacjom. Wpływa się na nie bezpośrednio – w celu poprawy ruchomości, napięcia czy drenażu żylno-limfatycznego, lub stopniowo i pośrednio – gdy np. okoliczne struktury wymagają rozluźnienia, aby możliwe było właściwe działanie.

Osteopata często widzi to, co dla pacjenta nieoczywiste, a w konsekwencji niepoddające się kontroli i skutecznemu leczeniu. Z kolei regulacja takich powszechnie niedostrzeganych powiązań może przynieść prawdziwy postęp na drodze do odzyskania pełnej sprawności.

© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu