OSTEOPATIA

Dla dorosłych

Dla dzieci

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo–krzyżowa, inaczej terapia cranio–sacralna, to odłam osteopatii, często nazywany osteopatią kranialną. Polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu punktów w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej oraz kości krzyżowej.

Terapia czaszkowo–krzyżowa jest terapią powięzi, za jej sprawą następuje rozluźnienie struktur łączno–tkankowych, których napięcie może powodować kłopoty zdrowotne, zarówno somatyczne, jak i emocjonalne. Terapię cranio–sakralną cechuje więc podejście holistyczne do organizmu człowieka.

Jakie są wskazania do korzystania z terapii czaszkowo–krzyżowej?

To, w czym może pomóc TCK, to uwolnienie wszelkich zablokowań kostnych oraz membranowych, a tym samym przywrócenie równowagi w ciele i powrót do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

  • fluktuacja płynu mózgowo–rdzeniowego
  • mobilność struktur kostnych czaszki (w obrębie połączeń, jakimi są szwy)
  • ruch kości krzyżowej
  • mobilność ośrodkowego układu nerwowego
  • napięcie układu oponowego

Pamięć tkankowa i aspekt emocjonalny

Istnieje również aspekt emocjonalny i pojęcie pamięci tkankowej.
To w tkankach gromadzą się ładunki emocjonalne, które kumulowane latami potrafią objawiać się różnymi wzorcami zachowań oraz powodować ból.

Powięź to swego rodzaju magazyn zbierający informacje o doświadczeniach i zdarzeniach fizycznych oraz emocjach, które temu towarzyszyły.

Czasami, po traumatycznym zdarzeniu, możemy uleczyć głowę uczęszczając do psychoterapeuty, jednak jeśli nie uleczymy ciała, zapisane w nim emocje będą wciąż utrudniać codzienne funkcjonowanie.

© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu