FIZJOTERAPIA

Terapia manualna

Rehabilitacja

Terapia powięziowa

Terapia trzewna

Suche igłowanie

Trening funkcjonalny

Terapie Alternatywne

Pod nazwą terapii alternatywnych rozumie się metody i techniki, które rozwijały się równolegle z medycyną zachodnią w krajach takich jak Chiny, Indie czy Ukraina, Rosja. Skuteczność tych terapii potwierdzona jest przede wszystkim wieloletnią tradycją ich stosowania sięgająca nawet tysięcy lat wstecz, jak na przykład w przypadku akupunktury.

Terapie te mogą być wykorzystane w wielu przypadkach – schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, kardiologiczne czy internistyczne. Akupunktura, guasha, terapia wisceralna, hirudoterapia, moksoterapia – wykorzystywane od lat na nowo odkrywane przez świat medycyny zachodniej i z powodzeniem wykorzystywane jako element komplementarnego leczenia.

Wykorzystujemy z wielką skutecznością szereg terapii alternatywnych takich jak:

  • Guasha, terapia wisceralna, hirudoterapia, moksoterapia.
  • Funkcjonalna terapii trzewii – terapia wisceralna
  • Suche igłowanie i akupunktura jest to metoda terapii rozmaitych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami ciała pacjenta.
  • Hirudoterapia – czyli leczenie pijawkami to metoda znana od setek jeśli nie tysięcy lat.
  • Terapie te mogą wyć wykorzystane w wielu przypadkach – schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, kardiologiczne czy internistyczne.

Hirudoterapia, terapia wisceralna, akupunktura, suche igłowanie
– podczas pracy z pacjentem, wykorzystujemy wszystkie dostępne możliwości.

  1. Jedną z takich terapii jest akupunktura – metoda, która rozwijała się w Chinach począwszy od 4000 roku p.n.e lat i rozwijana jest do dzisiaj. Akupunktura jest to metoda terapii rozmaitych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami ciała pacjenta. Podstawowym założeniem akupunktury jest to, że obszary na skórze powiązane są z poszczególnymi narządami wewnętrznymi, zatem stymulacja skóry za pomocą igieł w danym obszarze przyniesie ulgę w określonym stanie chorobowym.

    Stymulacja za pomocą igieł danego obszaru na skórze pacjenta poprawia przepływ krwi do powiązanego z nią za pomocą sieci połączeń nerwowych narządu, a to mobilizuje siły odpornościowe organizmu, poprawia ukrwienie i dotlenienie narządów wewnętrznych i ogólnie działa wzmacniająco na kondycję organizmu. Akupunktura nie pomoże jednak w przypadku chorób w zaawansowanym stadium ani przy schorzeniach przewlekłych, natomiast może być dobrym uzupełnieniem konwencjonalnej medycyny.

  2. Kolejną metodą alternatywną wykorzystywaną przez fizjoterapeutów jest funkcjonalna terapii trzewii, która powstała na bazie starosłowiańskiego massażu brzucha. Mimo, że terapia wisceralna jest znana jako metoda wykorzystywana przez na przykład osteopatów to ta forma masażu narządów wewnętrzych rozwijała się na terenach obecnej Ukrainy i Białorusi. Charakteryzuje się wykorzystywaniem silnego naciku na narządy wewnętrzne oraz odpowiednim manipulacjom, których celem jest przywrócenie odpowiedniej pracy narządów wewnętrznych i poprawie trawienia, pozbycia się problemów z zaparciami czy zaburzeniami pracy układu żółciowego.
  3. Hirudoterapia – czyli leczenie pijawkami to metoda znana od setek jeśli nie tysięcy lat. Uznawana za nieskuteczną do XX wieku, ale dzięki badaniom naukowym odkryto, że w ślinie pijawki zidentyfikowano dużą ilość różnych związków, które faktycznie mają działanie lecznicze. Począwszy od hirudyny, która zmniejsza krzepliwość krwi i ułatwia rozpuuszczanie zatorów i skrzepów w obrębie układu krwionośnego, po związki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Metodę tę można z powodzeniem wykorzystywać do wsparcia leczenia zarówno chorób wewnętrznych i ortopedycznych (na przykład: zakrzepicy naczyń żylnych, hemoroidów, stanów pourazowych z obrzękiem, choroby zwyrodnieniowej, RZS i wielu innych).
© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu