FIZJOTERAPIA

Terapia manualna

Rehabilitacja

Terapia powięziowa

Terapia trzewna

Suche igłowanie

Trening funkcjonalny

Terapie Alternatywne

Pod nazwą terapii alternatywnych rozumie się metody i techniki, które rozwijały się równolegle z medycyną zachodnią w krajach takich jak Chiny, Indie, Ukraina czy Rosja. Skuteczność tych terapii potwierdzona jest przede wszystkim wieloletnią tradycją ich stosowania, jak na przykład w przypadku akupunktury.

Terapie te mogą być wykorzystane w wielu przypadkach – schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, kardiologiczne czy internistyczne. Akupunktura, guasha, terapia wisceralna, hirudoterapia, moksoterapia – wykorzystywane od lat techniki na nowo odkrywane przez świat medycyny zachodniej i z powodzeniem wykorzystywane jako element komplementarnego leczenia.

Wykorzystujemy z wielką skutecznością szereg terapii alternatywnych takich jak:

  • Guasha, terapia wisceralna, hirudoterapia, moksoterapia.
  • Funkcjonalna terapii trzewii – terapia wisceralna.
  • Suche igłowanie i akupunktura – metody terapii rozmaitych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami ciała pacjenta.
  • Hirudoterapia – leczenie pijawkami.

Hirudoterapia, terapia wisceralna, akupunktura, suche igłowanie
– podczas pracy z pacjentem, wykorzystujemy wszystkie dostępne możliwości.

  1. Jedną z takich terapii jest akupunktura – metoda, która rozwijała się w Chinach od 4000 r. p.n.e i rozwijana jest do dzisiaj. Akupunktura to metoda terapii rozmaitych schorzeń za pomocą nakłuwania specjalnymi igłami ciała pacjenta. Podstawowym założeniem akupunktury jest to, że obszary na skórze powiązane są z poszczególnymi narządami wewnętrznymi, zatem stymulacja skóry za pomocą igieł w danym obszarze przyniesie ulgę w określonym stanie chorobowym.Stymulacja za pomocą igieł danego obszaru na skórze pacjenta poprawia przepływ krwi do powiązanego z nią za pomocą sieci połączeń nerwowych narządu, a to mobilizuje siły odpornościowe organizmu, poprawia ukrwienie i dotlenienie narządów wewnętrznych i ogólnie działa wzmacniająco na kondycję organizmu. Akupunktura nie pomoże jednak w przypadku chorób w zaawansowanym stadium ani przy schorzeniach przewlekłych, natomiast może być dobrym uzupełnieniem konwencjonalnej medycyny.
  2. Kolejną metodą alternatywną wykorzystywaną przez fizjoterapeutów jest funkcjonalna terapii trzewii, która powstała na bazie starosłowiańskiego masażu brzucha. Mimo że terapia wisceralna jest znana jako metoda wykorzystywana m.in. przez osteopatów, to ta forma masażu narządów wewnętrzych rozwijała się na terenach obecnej Ukrainy i Białorusi. Charakteryzuje się wykorzystywaniem silnego nacisku na narządy wewnętrzne oraz odpowiednich manipulacji, których celem jest przywrócenie odpowiedniej pracy narządów wewnętrznych i poprawa trawienia, pozbycie się problemów z zaparciami czy zaburzeniami pracy układu żółciowego.
  3. Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, to metoda znana od setek lat. Uznawana była za nieskuteczną aż do XX wieku, ale dzięki badaniom naukowym odkryto, że ślina pijawki zawiera dużą ilość różnych związków, które faktycznie mają działanie lecznicze. Począwszy od hirudyny, która zmniejsza krzepliwość krwi i ułatwia rozpuuszczanie zatorów i skrzepów w obrębie układu krwionośnego, po związki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Metodę tę można z powodzeniem wykorzystywać do wsparcia leczenia zarówno chorób wewnętrznych, jak i ortopedycznych (na przykład: zakrzepicy naczyń żylnych, hemoroidów, stanów pourazowych z obrzękiem, choroby zwyrodnieniowej, RZS i wielu innych).
© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu