FIZJOTERAPIA

Terapia manualna

Rehabilitacja

Terapia powięziowa

Terapia trzewna

Suche igłowanie

Trening funkcjonalny

Terapia powięziowa

Terapia powięziowa to techniki terapii manualnej oraz masażu stosowane do leczenia różnego rodzaju schorzeń przede wszystkim ortopedycznych, które wiążą się z bólem oraz ograniczeniem ruchu w stawach. Terapia ta ukierunkowana jest na tkankę mięśniowo-powięziową. Celem leczenia jest złagodzenie bólu, bolesności i problemów z poruszaniem się.

Zabiegi terapii powięziowej mają na celu uwolnienie powięzi, przestrzeni międzypowięziowych oraz tkanki mięśniowej, by struktury mogły pracować w pełnym zakresie, swobodnie. Dodatkowo techniki stosowane podczas tej terapii pozwalają na zwiększenie ukrwienia okolicy zabiegowej przez co dane struktury są lepiej odżywione, szybciej ustępuje stan zapalny.

Intensywność i ukierunkowanie

  • Terapia powięziowa jest bardziej intensywna i celowana niż na przykład masaż klasyczny.
  • Terapeuta powięziowy zazwyczaj używa ruchów pocierania, przesuwania i ugniatania, oraz miejscowego ucisku, tak aby dokładnie celować i rozluźnić źródło problemu, którym mogą być na przykład mięśniowe punkty spustowe, dystorsje powięziowe czy entezopatie w obrębie przejścia mięśnia w ścięgno.
  • Terapeuta oprócz wykonania terapii celowanej na problem pacjenta wskaże też metody pracy w domu czy ćwiczeń, które należy wykonać, by efekty terapii były lepsze i bardziej trwałe. Pacjent może wykorzystać narzędzia takie jak wałek piankowy lub pistolet do masażu, w celu spowodowania nacisku na mięśnie i tkankę łączną.

Wysoka skuteczność i duża intensywność podczas zabiegu

Ten rodzaj terapii wiąże się ze znacznym dyskomfortem podczas zabiegu ale dla osób z bólem lub głębszymi urazami mięśni czy powięzi, których nie rozwiązują inne metody terapii manualnej czy masażu, terapia rozluźniania mięśniowo-powięziowego może być znacznie bardziej skuteczna.

Ta forma rozluźnienia mięśniowo-powięziowego może być szczególnie pomocna dla sportowców zmagających się z napięciem powięziowym w wyniku powtarzalnego użycia mięśni ze sporym obciążeniem.

Na poziomie naukowym uwalnianie mięśniowo-powięziowe ma na celu zmiękczenie trzech warstw powięzi: warstwy powierzchniowej, warstwy między powięziowej i warstwy głębokiej. Oznacza to, że zabieg działa na poziomie, który jest fizycznie głębszy niż zwykły masaż powierzchniowy.

Chociaż terapia rozluźniania mięśniowo-powięziowego ma szerokie gro zalet, istnieje również pewne ryzyko związane z leczeniem: po terapii mogą pojawić się zasinienia związane z silną pracą na tkance miękkiej, dyskomfort i ból w obrębie okolicy zabiegowej, który mija po pewnym czasie, a wtedy dopiero będzie można zaobserwować efekty, często spektakularne tej terapii.

Nasi specjaliści od terapii powięziowej

Jakub Kacpura - ZnanyLekarz.pl
Jakub Dziura - ZnanyLekarz.pl
Tomasz Wiącek - ZnanyLekarz.pl
Łukasz Krysztofik - ZnanyLekarz.pl
Gabriela Janik-Antosz - ZnanyLekarz.pl
Paweł Wysocki - ZnanyLekarz.pl
Marcin Pasternak - ZnanyLekarz.pl
Mateusz Kaczor - ZnanyLekarz.pl

© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu