FIZJOTERAPIA

Terapia manualna

Rehabilitacja

Terapia powięziowa

Terapia trzewna

Suche igłowanie

Trening funkcjonalny

Terapia powięziowa

Terapia powięziowa to techniki terapii manualnej oraz masażu stosowane do leczenia różnego rodzaju schorzeń – głównie ortopedycznych, które wiążą się z bólem oraz ograniczeniem ruchu w stawach. Terapia ta ukierunkowana jest na tkankę mięśniowo-powięziową. Celem leczenia jest złagodzenie bólu i problemów z poruszaniem się.

Zabiegi terapii powięziowej mają na celu uwolnienie powięzi, przestrzeni międzypowięziowych oraz tkanki mięśniowej, by struktury mogły swobodnie pracować w pełnym zakresie. Dodatkowo techniki stosowane podczas tej terapii pozwalają na zwiększenie ukrwienia okolicy zabiegowej, przez co dane struktury są lepiej odżywione i szybciej ustępuje stan zapalny.

Intensywność i ukierunkowanie

  • Terapia powięziowa jest bardziej intensywna i celowana niż, na przykład, masaż klasyczny.
  • Terapeuta powięziowy zazwyczaj używa ruchów pocierania, przesuwania i ugniatania oraz miejscowego ucisku, tak aby dokładnie celować i rozluźnić źródło problemu, którym mogą być m.in. mięśniowe punkty spustowe, dystorsje powięziowe, czy entezopatie w obrębie przejścia mięśnia w ścięgno.
  • Terapeuta oprócz wykonania terapii celowanej wskaże metody pracy w domu czy ćwiczeń, dzięki którym efekty terapii będą lepsze i bardziej trwałe. Pacjent może wykorzystać różne narzędzia, na przykład wałek piankowy lub pistolet do masażu, w celu spowodowania nacisku na mięśnie i tkankę łączną.

Wysoka skuteczność i duża intensywność podczas zabiegu

Ten rodzaj terapii wiąże się ze znacznym dyskomfortem podczas zabiegu, ale dla osób z bólem lub głębszymi urazami mięśni czy powięzi, których nie rozwiązują inne metody terapii manualnej czy masażu, terapia rozluźniania mięśniowo-powięziowego może przynosić szybką ulgę.

Ta forma terapii może być szczególnie pomocna dla sportowców, którzy zmagają się z napięciem powięziowym w wyniku powtarzalnego użycia mięśni ze sporym obciążeniem.

Na poziomie naukowym uwalnianie mięśniowo-powięziowe ma na celu zmiękczenie trzech warstw powięzi: warstwy powierzchniowej, warstwy międzypowięziowej i warstwy głębokiej. Oznacza to, że zabieg działa na poziomie, który jest fizycznie głębszy niż zwykły masaż powierzchniowy.

Chociaż terapia rozluźniania mięśniowo-powięziowego ma bardzo wiele zalet, istnieje również pewne ryzyko związane z jej stosowaniem: po terapii mogą pojawić się zasinienia związane z silną pracą na tkance miękkiej, dyskomfort i ból w obrębie okolicy zabiegowej. Objawy te jednak mijają po pewnym czasie i dopiero wtedy można zaobserwować spektakularne efekty tej terapii.

Nasi specjaliści od terapii powięziowej

Jakub Kacpura - ZnanyLekarz.pl
Jakub Dziura - ZnanyLekarz.pl
Tomasz Wiącek - ZnanyLekarz.pl
Paweł Wysocki - ZnanyLekarz.pl
Marcin Pasternak - ZnanyLekarz.pl
Mateusz Kaczor - ZnanyLekarz.pl
Anna Lipińska-Korzeniowska
Adam Dąbrowski - ZnanyLekarz.pl
Ewa Sałaszewska-Wycik
Aleksandra Gawryś - ZnanyLekarz.pl

© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu