Warto wykonać badanie stóp, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości bólowych. Gdy pojawia się ból, problem zazwyczaj jest już bardzo zaawansowany!
Wczesne wykrycie dysfunkcji i wdrożenie odpowiedniego postępowania może uchronić Cię przed przykrymi dolegliwościami, które mogą dotyczyć nie tylko stóp, ale również innych części ciała, np. kolana, biodra czy kręgosłupa.
Dzięki takim badaniom możemy zaplanować odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń, dobrać wkładki ortopedyczne ICB Medical, które wykonywane są na miejscu, czy też pomóc dobrać najbardziej ergonomiczne obuwie. Ponowne badanie po wdrożeniu terapii pozwoli także na efektywną kontrolę procesu rehabilitacji i w razie potrzeby zmianę procesu leczenia.
Wskazania do przeprowadzenia kompleksowego badania stopy:
- Wady stóp takie jak: płaskostopie, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona, paluch koślawy
- Niestabilność stawu skokowego
- Bóle stawów kolanowych
- Bóle kręgosłupa
- Stopa cukrzycowa
- Zapalenie ścięgna Achillesa
- Urazy sportowe, takie jak zwichnięcie i skręcenie stawu skokowego, zerwanie ścięgna Achillesa
- Choroby reumatyczne, na przykład: RZS czy spondyloartropatia łuszczycowa
- Dysfunkcje w pracy stawów krzyżowo-biodrowych
Jak wygląda kompleksowe badanie stopy w Przystanku Zdrowie?
- Badanie podografem
Wykonywane za pomocą platformy stabilometrycznej FootWork PRO renomowanej firmy AMcube wykonywane jest w celu dokładnej analizy obciążenia i pracy stóp w czasie rzeczywistym – zarówno w statyce, czyli podczas stania, jak i podczas badania dynamicznego, które wykonywane jest poprzez kilkukrotne wejście i zejście na platformę. Czujniki ciśnienia pozwalają na dokładną ocenę, w jaki sposób ciężar ciała rozkłada się na stopie – jednocześnie lewej i prawej, umożliwia także ewaluację środka ciężkości ciała. Dzięki zliczeniu przez program komputerowy danych pozwala to na bardzo dokładne badanie, niezwykle przydatne w przypadku problemów ze stopami, ale także problemów ze stawami położonymi wyżej oraz położeniem ciała w przestrzeni.
- Badanie pedobarografem
Jest wykonywane w celu oceny stanu stóp zarówno u dzieci, jak i u osób starszych. Dzięki lustrzanemu odbiciu obraz naszych stóp przesyłany jest do komputera, gdzie możliwa jest dokładna ocena ich obciążenia zarówno podczas pracy dynamicznej, jak i pracy statycznej, czyli w staniu. Badanie umożliwia nam ocenę obecności wad takich jak płaskostopie, płasko-koślawość czy stopa wydrążona, ryzyko ich wystąpienia lub obecność zmian skórnych tj. modzele, które mogą mieć wpływ na pracę stopy. Pozwala także, w sposób pośredni, ewaluować stabilność stawów skokowych, pracę stawów kolanowych, obręczy biodrowej i miednicy i kręgosłupa.