Hirudoterapia – Leczenie pijawkami – Warszawa

Hirudoterapia to metoda leczenia pijawkami. Wykorzystywana jest do leczenia paradontozy, chorób zwyrodnieniowych stawów, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Ponadto, terapię tą stosuje się w celu przyspieszenia gojenia ran po operacjach plastycznych oraz przeszczepach skóry.

Jak wygląda zabieg?

Terapeuta przystawia pijawkę w chore miejsce na ciele pacjenta. Ta natomiast wczepia się w skórę przy użyciu otworu gębowego z mikroskopijnymi ząbkami. Jednorazowo można przystawić od jednej do dziewięciu pijawek. Kolejny zabieg można wykonać po 5 dniach.

Po zabiegu w miejscu wczepienia się pijawki należy nałożyć opatrunek. Krwawienie z tego miejsca ustaje po około 12-48 godzinach.

Przeciwwskazania

Hirudoterapii nie można stosować w przypadku hemofilii, anemii, ciąży, poniżej 10. roku życia, przy niskim ciśnieniu krwi, w trakcie miesiączki, przy zaburzeniach krzepliwości krwi oraz przy nowotworach złośliwych.

Substancje działające terapeutycznie:

 • Hirudyna jest wysoce specyficznym inhibitorem trombinowym, tzn. że przyłącza się do trombiny tworząc nieaktywny kompleks, co zatrzymuje naturalny proces krzepnięcie krwi.
 • Bdeliny to inhibitory trypsyny, plazminy i akrozyny, hamują działanie czynników stanów zapalnych i ich rozprzestrzenianie się w tkankach.
 • Antyelastaza ogranicza działania elastaz, enzymów, które degradują skórną elastynę oraz spowalnia bardzo skutecznie procesy starzenia się skóry.
 • Egliny to silna substancja przeciwzapalna (inhibitor czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywny przeciwutleniacz.
 • Hirudyna jest wysoce specyficznym inhibitorem trombinowym, tzn. że przyłącza się do trombiny tworząc nieaktywny kompleks, co zatrzymuje naturalny proces krzepnięcie krwi.
 • Bdeliny to inhibitory trypsyny, plazminy i akrozyny, hamują działanie czynników stanów zapalnych i ich rozprzestrzenianie się w tkankach.
 • Antyelastaza ogranicza działania elastaz, enzymów, które degradują skórną elastynę oraz spowalnia bardzo skutecznie procesy starzenia się skóry.
 • Egliny to silna substancja przeciwzapalna (inhibitor czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywny przeciwutleniacz.
 • Destabilaza to substancja charakteryzująca się silnym działaniem przeciwagregacyjnym, powodującym rozkładanie zakrzepłej krwi. Destabilaza zawiera także unikalną substancję niskocząsteczkową prostaglandynę. Utrzymuje ona w dobrym stanie (regeneruje) naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi.
 • Hialuronidaza to substancja o podwójnym działaniu: silny antybiotyk oraz czynnik umożliwiający szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała.
 • Substancje znieczulające, neurotransmitery to niezidentyfikowane bliżej silne czynniki przeciwbólowe. Przypuszcza się, że działanie przeciwbólowe tych substancji wynika z dużej atrakcyjności dla ludzkiego mózgu neuropeptydów produkowanych przez pijawkę. Należą do nich endorfiny, znane powszechnie jako hormony szczęścia. Poza efektami przeciwbólowymi endorfiny powodują likwidację uczucia niepokoju i euforii oraz uspokojenie, usuwają psychiczne oraz fizyczne uzależnienia, likwidują złe samopoczucie, nudności, depresję i inne symptomy obserwowane u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu.
 • Antybiotyki wykazują bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Produkowane są przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterie Aeromonas veronii biotyp sobria.

Co powinieneś wiedzieć o hirudoterapii

Do szeregu możliwości pijawek należą takie działania, jak: obniżenie krzepliwości krwi, niszczenie skrzepów, poprawa zaopatrzenia tkanek i narządów w tlen, przeciwobrzękowe (miejscowe), przeciwzastoinowe, przywracające mikrocyrkulację, obniżające (ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów) przeciwzapalne, immunostymulujące, przeciwbólowe, rozpuszczające (twory torbielowate, zrosty), regeneracyjne (odbudowuje uszkodzone tkanki), oczyszczające narządy wewnętrzne, przywracające połączenia nerwowo-mięśniowe i właściwe przekazywanie impulsów, dobroczynny wpływ na cały organizm (poprawa snu, nastroju).

Nasi Hirudoterapeuci

MGR FIZJOTERAPII

Jakub Dziura - ZnanyLekarz.pl
© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu