Hirudoterapia – Leczenie pijawkami – Warszawa

Hirudoterapia to metoda leczenia pijawkami, wykorzystywana jest do leczenia paradontozy, chorób zwyrodnieniowych stawów, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Ponadto terapię tę stosuje się w celu przyspieszenia gojenia ran po operacjach plastycznych oraz przeszczepach skóry.

Jak wygląda zabieg?

Terapeuta przystawia pijawkę w chore miejsce na ciele pacjenta, a ta wczepia się w skórę przy użyciu otworu gębowego z mikroskopijnymi ząbkami. Jednorazowo można przystawić od jednej do dziewięciu pijawek. Kolejny zabieg można wykonać po 5 dniach.

Po zabiegu w miejscu wczepienia się pijawki należy nałożyć opatrunek. Krwawienie z tego miejsca ustaje po około 12-48 godzinach.

Przeciwwskazania

Hirudoterapii nie można stosować w przypadku hemofilii, anemii, ciąży, poniżej 10. roku życia, przy niskim ciśnieniu krwi, w trakcie miesiączki, przy zaburzeniach krzepliwości krwi oraz przy nowotworach złośliwych.

Substancje działające terapeutycznie:

  • Hirudyna jest wysoce specyficznym inhibitorem trombinowym, tzn. że przyłącza się do trombiny tworząc nieaktywny kompleks, co zatrzymuje naturalny proces krzepnięcie krwi.
  • Bdeliny to inhibitory trypsyny, plazminy i akrozyny, które hamują działanie czynników stanów zapalnych i ich rozprzestrzenianie się w tkankach.
  • Antyelastaza ogranicza działania elastaz – enzymów, które degradują skórną elastynę – oraz bardzo skutecznie spowalnia procesy starzenia się skóry.
  • Egliny to silne substancje przeciwzapalne (inhibitor czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywne przeciwutleniacze.
  • Destabilaza to substancja charakteryzująca się silnym działaniem przeciwagregacyjnym, powodującym rozkładanie zakrzepłej krwi. Destabilaza zawiera także unikalną substancję niskocząsteczkową – prostaglandynę. Utrzymuje ona w dobrym stanie naczynia krwionośne i przewód pokarmowy, a także reguluje poziom cukru we krwi.
  • Hialuronidaza to substancja o podwójnym działaniu: silny antybiotyk oraz czynnik umożliwiający szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała.
  • Substancje znieczulające, neurotransmitery to niezidentyfikowane bliżej silne czynniki przeciwbólowe. Przypuszcza się, że działanie przeciwbólowe tych substancji wynika z dużej atrakcyjności dla ludzkiego mózgu neuropeptydów produkowanych przez pijawkę. Należą do nich endorfiny, znane powszechnie jako hormony szczęścia. Poza efektami przeciwbólowymi endorfiny powodują likwidację uczucia niepokoju i euforii oraz uspokojenie, usuwają psychiczne oraz fizyczne uzależnienia, likwidują złe samopoczucie, nudności, depresję i inne symptomy obserwowane u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu.
  • Antybiotyki wykazują bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Produkowane są przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterię Aeromonas veronii biotyp sobria.

Co powinieneś wiedzieć o hirudoterapii

Do szeregu możliwości pijawek należą takie działania, jak: obniżenie krzepliwości krwi, niszczenie skrzepów, poprawa zaopatrzenia tkanek i narządów w tlen, przeciwobrzękowe (miejscowe), przeciwzastoinowe, przywracające mikrocyrkulację, obniżające (ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, trójglicerydów) przeciwzapalne, immunostymulujące, przeciwbólowe, rozpuszczające (twory torbielowate, zrosty), regeneracyjne (odbudowuje uszkodzone tkanki), oczyszczające narządy wewnętrzne, przywracające połączenia nerwowo-mięśniowe i właściwe przekazywanie impulsów, dobroczynny wpływ na cały organizm (poprawa snu, nastroju).

Nasi Hirudoterapeuci

MGR FIZJOTERAPII

Jakub Dziura - ZnanyLekarz.pl
© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu