Akupunktura i suche igłowanie

Akupunktura i suche igłowanie to technika polegająca na stymulowaniu miejsc na skórze lub pewnych części działa przy użyciu metalowych igieł. Akupunktura ma celu pobudzenie układu krwionośnego oraz naprawę tkanki. Suche igłowanie jest formą mechanicznego opracowywania tkanki, wywodzącą się z akupunktury, w której wykorzystywane są bardzo cienkie igły bez substancji farmakologicznych.

Przebieg zabiegu:

  • Terapeuta po uprzednim wywiadzie medycznym oraz stwierdzeniu braku przeciwwskazań do przystąpienia do zabiegu, bada palpacyjnie pacjenta, w celu odnalezienia punktu spustowego. Następnie, używając jednorazowych, hermetycznie zapakowanych igieł, wbija ją w mięsień, powodując mikrouszkodzenia mięśnia, w celu rozpoczęcia procesu regeneracji.
  • Po zakończeniu zabiegu, pacjent może odczuwać ból mięśniowy oraz może pojawić się niewielki siniak.
  • Przebieg zabiegu akupunktury jest podobny, natomiast terapeuta wbija wiele igieł na głębokość około 4-5 mm w punktach akupunkturowych, które podaje nam tradycyjna medycyna chińska, które tam pozostają przez czas trwania zabiegu.
  • Zabiegów tych nie powinno się stosować w przypadku chorób skórnych, zwłaszcza w przypadku zmian infekcyjnych, hemofilii, u niemowląt, czynnej gruźlicy oraz u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Co powinieneś wiedzieć o igłowaniu i akupunkturze

Akupunktura wywodzi się z Dalekiego Wschodu (Mongolia, Chiny, Japonia) i jest obecnie uznana w wielu krajach jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Stosujący akupunkturę twierdzą, że jej stosowanie ma za zadanie przywrócić normalną równowagę fizjologiczną ciała, naprawić tkanki, wzmocnienie funkcji układu immunologicznego. Ponadto, akupunktura pomaga zmniejszyć zmęczenie i poziom uzależnień.

Akupunkturę poleca się osobom w przypadku depresji, bezsenności, częstych migren, astmy oraz problemów z układem pokarmowym.

Suche igłowanie jest natomiast metodą wywodzącą się z medycyny zachodniej i stosowane jest u pacjentów, którzy odczuwają przewlekły ból w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych. Punkty te pojawiają się w powięziach, a ich przyczyną są głównie przeciążenia układu ruchu. Mogą również być spowodowane stresem oraz niedoborem witamin i mikroelementów.
Terapia ta wspaniale się sprawdza przy leczeniu np. kolana biegacza, łokcia tenisisty czy golfisty. Dodatkowo, suche igłowanie stosowane jest w celu poprawienia struktury blizn.

Nasi terapeuci specjalizujący się w Suchym Igłowaniu i Akupunkturze

MGR FIZJOTERAPII

Jakub Kacpura - ZnanyLekarz.pl

MGR FIZJOTERAPII

Jakub Dziura - ZnanyLekarz.pl

© Copyright 2023 Przystanek Zdrowie | Powered by: Socialground.eu