Jak radzić sobie ze skutkami pracy siedzącej?

Dziś słów kilka, dla obcujących z plagą współczesnego świata, czyli wielogodzinnym siedzeniem ??

Kiedy myślisz o szkodliwych dla Twojego zdrowia czynnościach, jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi ci na myśl? ?Czy to spożywanie alkoholu? Ciężka praca fizyczna? Może myślałeś o tłustym fast foodzie?? Cóż, jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia rzeczy jest siedzenie.? Mówimy o siedzeniu ciągłym, 8 godzin dziennie, któremu zwykle towarzyszy nieprawidłowa postawa. Może wydawać się to niczym, ale nasz sposób życia i codzienna rutyna wpływają na nasze ciała w dość znaczący sposób. A uczniowie i studenci, obok pracowników biurowych, są jednymi z najbardziej dotkniętych tym obciążeniem. ?Nie mogą uniknąć wielogodzinnego siedzenia na wykładach, a po nich siedzenia podczas wykonywania zadań domowych. Jakie jest więc lekarstwo, jeśli uniknięcie tego jest prawie niemożliwe? Odpowiedź jest prosta – stretching czyli rozciąganie❗️

W tym artykule przedstawimy niektóre problemy związane z brakiem ruchu, a także wymienimy niektóre korzyści z rozciągania, podając jednocześnie kilka wskazówek, jak bezproblemowo poprawić swoją postawę.

Przede wszystkim zobaczymy, jak długie okresy siedzenia mogą nadszarpnąć zdrowie psychofizyczne.

? Zwiększone ryzyko chorób serca i problemów z ciśnieniem krwi. ?Ponieważ krążenie krwi w twoim ciele pogarsza się, gdy siedzisz, szczególnie w złych pozycjach, może to znacznie wpłynąć na twoje naczynia krwionośne.

?Wzmożone napięcie mięśni pleców i szyję. ?‍?Bez względu na to, jak bardzo czujesz się komfortowo, zbyt długie przebywanie w tych samych pozycjach wywiera dodatkowy nacisk na kręgosłup, co nie jest dla niego korzystne.

? Zwiększone ryzyko cukrzycy i wzrostu masy ciała. ?

?Zmniejsza korzyści dotychczasowego wysiłku fizycznego. Chociaż możesz być aktywny i dość często chodzić na siłownię, siedzenie przez dłuższy czas niweluje wiele pozytywnych skutków okazjonalnych ćwiczeń. ⛷

?Może prowadzić do niepokoju i większego stresu. ?

Zobaczmy teraz, jak codzienne rozciąganie może naprawdę pomóc, nawet jeśli jesteś zmuszony spędzać większość czasu przywiązany do krzesła?

?Elastyczność i siła.? Nasze mięśnie wspierają całe nasze ciało, a ich siła decyduje o tym, jak wytrzymali i silni możemy być. Chociaż wspomnieliśmy, że kręgosłup jest jedną z głównych ofiar siedzenia, wprowadzając trening elastyczności do swojej codziennej rutyny, wzmacniasz plecy i pozwalasz na lepsze wsparcie i mniej bólu. Niezbędne jest robienie przerw podczas siedzenia, więc wykonuj klasyczne ćwiczenia rozciągające przynajmniej raz na godzinę.

?Zapobieganie urazom.?‍? Kiedy Twoje mięśnie są rozgrzane i wytrenowane – każdy ruch, który wykonujesz, staje się łatwiejszy i płynniejszy. Zmniejsza to ogólne szanse na kontuzje i urazy.

? Spokój i energia. ?‍♀️Ćwiczenia i rozciąganie pomagają wyrównać ilość endorfin, które są dobrze znanym hormonem szczęścia. Pozytywnie wpływa na nasz mózg i zwalcza stres. Rozciąganie służy również jako rodzaj medytacji, przerwy od wszelkich czynności, które cię zajmują, i zapewnia czas na doładowanie energii. Na przykład, jeśli masz do napisania długi esej, spróbuj umieścić krótkie sesje rozciągania między sesjami pisania, co będzie przydatne dla twoich pleców, ponieważ pisanie wymaga spędzania dużo czasu na siedzeniu i pomoże ci później lepiej się skoncentrować.

Więc teraz wiemy, dlaczego się rozciągamy – aby przynieść korzyści naszemu ciału i umysłowi. Zobaczmy kilka technik rozciągania, które mogą być pomocne. ?

?Zacznij od małej rozgrzewki; nie zaczynaj od razu do rozciągania. Zrób krótki spacer lub powolny bieg, rozgrzej szyję, powoli obracając głowę w lewo i prawo z każdym oddechem.

?Skoncentruj się na mięśniach pleców i wszelkich miejscach, które są napięte. Te szczególne obszary wymagają uwagi ze względu na brak krążenia i dopływu krwi. Gdy tylko rozciąganie zwiększy przepływ krwi i rozgrzeje te obszary – napięcie i bolesność powinny zniknąć.

?Nie zmuszaj się za bardzo. O ile nie jesteś zawodową gimnastyczką, nie rozciągaj się, aż poczujesz ból. Powinien to być proces stopniowy, bez żadnych szkodliwych doświadczeń. Twoje ciało zna swoje granice, a ból jest znakiem, że granica została osiągnięta. Upewnij się, że czujesz się komfortowo i staraj się stopniowo zwiększać trudność.

? Lepiej jest rozciągać się regularnie, niż mieć jedną lub kilka długich sesji. Spróbuj dodać kilka rozciągnięć co godzinę, kiedy siedzisz. Jeśli będziesz w stanie ćwiczyć do ponad 10 minut rozciągania na godzinę w pozycji siedzącej, staniesz się mistrzem rozciągania!

Wdrażając te proste czynności w swoim życiu, nie tylko mięśnie pleców będą bardzo szczęśliwe, ale także głowa będzie ci wdzięczna.?Rozciąganie mięśni kręgosłupa i szyi zapewnia mniej bólów głowy i większą produktywność, lepszą koncentrację i niższy poziom stresu.?‍? O co więcej można prosić przed egzaminem lub ważnym sprawdzianem? Cóż, oczywiście o arkusz odpowiedzi. Ale niestety, to jedyna rzecz, której rozciąganie nie może zapewnić

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *