Suche igłowanie – z czym to się je?

Suche igłowanie to metoda, gdzie fizjoterapeuta za pomocą specjalnej, akupunkturowej igły, nakłuwa odpowiednie punkty na ciele pacjenta?‍?. Igły stosowane do igłoterapii suchej w porównaniu do znanych igieł iniekcyjnych są cieńsze, ślepo zakończone i zdecydowanie bardziej giętkie. Dzięki temu niemożliwe jest uszkodzenie struktur układu nerwowego czy krwionośnego, a nakłucie jest praktycznie bezbolesne ☺️.

Igłoterapia skupia się przede wszystkim na punktach spustowych (ang. trigger point). Są to włókna mięśniowe o wzmożonym napięciu, przybierające kształt guzków lub ziarenek. Punkty te wykazują nadwrażliwość uciskową i prowokują przy tym charakterystyczny ból przeniesiony, rozchodzący się według określonego schematu?. Punkty spustowe mogą powstawać również w obrębie innych tkanek i struktur, np. tkanki tłuszczowej, więzadeł czy też torebek otaczających połączenia stawowe. Jeśli fizjoterapeuta uzna, że przyczyną dolegliwości bólowych jest dany punkt spustowy, wbija w niego igłę ?.

Innymi sposobami igłowania są wbijanie igieł w przyczepy mięśniowe, a także ostukiwanie kości. Techniki te mają za zadanie sprowokować przebudowę tkanki – jest to jeden z elementów terapii skierowanej właśnie w tym celu.

W swoich badaniach (prowadzonych na myszach) Helene Langevin opisuje “kręcenie igłą”, które w trakcie zabiegu powodowało nawijanie się fibroblastów na igłę niczym spaghetti na widelec ?. Taka manipulacja powięzi poprzez igłę powoduje reorganizację wewnętrznego cytoszkieletu oraz zmianę uszeregowania fibroblastów. Ponadto badania dowiodły, że stymulacja powięzi igłą wpływa znacząco na jej rozluźnienie. Tłumaczyć to może świetne efekty, jakie daje igła, wbita w mięśnie blisko ulokowanych nerwów czy naczyń krwionośnych?️‍♀️.

Już teraz zapiszcie się na konsultację do mgr Jakuba Dziury i mgr Jakuba Kacpury – obaj zajmują się suchym igłowaniem ?

Termin możecie zarezerwować pod numerem telefonu ☎️+48 505 350 828 lub online na www.przystanekzdrowie.pl

Do zobaczenia w Przystanku Zdrowie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *